Як підготуватися до здачі ЗНО

Іспити у строгому перекладі з латині — випробування. Це процес багатокомпонентний і складний, де кожна з складових успіху просто незамінна. Психологічна готовність так само важлива, як і хороше володіння знаннями по предмету.
Підготовка до іспиту:
• Спочатку підготуй місце для занять: прибери із столу зайві речі, зручно розташуй потрібні підручники, зошити, папір, олівці.
• Склади план підготовки. Спершу визнач, хто ти — «жайворонок» або «сова», і залежно від цього максимально використовуй вранішній або вечірній час. Складаючи план на час підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні вивчатиметься. Не взагалі: «трішки позаймаюся», а які саме розділи і теми будуть пройдені.
• Почни з найважчого — з того розділу, який знаєш найгірше. Але якщо тобі важко «розгойдатися», можна почати з того матеріалу, який тобі більше всього цікавий і приємний. Можливо, поступово увійдеш до робочого ритму, і справа піде.
• Чергуй заняття і відпочинок, скажімо, 40 хвилин занять, потім 10 хвилин — перерва. Можна в цей час помити посуд, полити квіти, зробити зарядку, прийняти душ.
• Не треба прагнути до того, щоб прочитати і запам’ятати напам’ять весь підручник. Корисно структурувати матеріал за рахунок складання планів, схем, причому бажано на папері. Плани корисні і тому, що їх легко використовувати при короткому повторенні матеріалу.
• Виконуй якомога більше різних опублікованих тестів по цьому предмету. Використовуй підручники та посібники, які рекомендовані МОН. Ці тренування ознайомлять тебе з конструкціями тестових завдань.
• Тренуйся з секундоміром в руках, засікай час виконання тестів (на завдання в частині А в середньому йде по 2 хвилини на завдання).
• Готуючись до іспитів, ніколи не думай про те, що не справишся, а, навпаки, в думках малюй собі картину тріумфу.
• Залиш один день перед іспитом на те, щоб знов повторити тестові завдання, ще раз зупинитися на найважчих питаннях.

Напередодні іспиту
• Багато хто вважає: для того, щоб повністю підготуватися до іспиту, не вистачає всього однієї, останньої перед ним ночі. Це неправильно. Ти вже втомився, і не треба самого себе перевтомлювати. Навпаки, з вечора перестань готуватися відпочинь. Виспися якнайкраще, щоб вранці відчувати себе здоровим, сповненим сили, бойового настрою. Адже іспит — це своєрідна боротьба, в якій потрібно проявити себе, показати свої можливості і здібності.
• У пункт здачі іспиту ти повинен з’явитися не спізнюючись, краще за півгодини до початку тестування.
• На тестування Вам необхідно прийти із запрошенням та паспортом. Якщо на момент проходження ЗНО Вам ще не виповнилося 16 років, слід мати при собі свідоцтво про народження та довідку з фотографією, завірену директором школи.
Без цих документів Вам не дозволять узяти участь у ЗНО.
• Необхідно взяти капілярну чи гелеву ручку з чорнилом (пастою) насиченого чорного кольору.
• Продумай, як ти одягнешся на іспит: у пункті тестування може бути прохолодно або тепло, а ти сидітимеш на іспиті достатньо довгий час.
Як поводитися під час здачі іспитів у формі ЗНО
Екзаменаційні матеріали згруповані таким чином, що містять завдання різного рівня складності. Завжди є завдання, які ти в силах вирішити. Завдання розробляються відповідно до програми загальноосвітньої школи. Частина завдань відповідає вищому рівню складності, але всі завдання зі шкільної програми — вони доступні для тебе!
Отже, позаду період підготовки. Не пошкодуй двох-трьох хвилин на те, щоб привести себе в стан рівноваги. Пригадай про ритмічне дихання, аутогенне тренування. Подихай, заспокойся. Ось і добре!
Будь уважний! На початку тестування тобі повідомлять необхідну інформацію (як заповнювати бланк, якими буквами писати). Від того, наскільки ти уважно запам’ятаєш всі ці правила, залежить правильність твоїх відповідей!
Дотримуйся правил поведінки на іспиті! Не викрикуй з місця, якщо ти хочеш поставити питання організатору проведення зовнішнього незалежного тестування в аудиторії, підніми руку. Твої питання не повинні стосуватися змісту завдань, тобі будуть відповідати тільки на питання, пов’язані з правилами заповнення реєстраційного бланка, або у разі виникнення труднощів з тестовим матеріалом (друкарські помилки, відсутність тексту в бланку і ін.).
Зосередься! Після заповнення бланку реєстрації, коли ти прояснив всі незрозумілі для себе моменти, постарайся зосередитися і забути про тих, що оточують тебе. Для тебе повинні існувати тільки текст завдань і годинник, що регламентує час виконання тесту. Поспішай неспішно!
Не бійся! Жорсткі рамки часу не повинні впливати на якість твоїх відповідей. Перед тим, як вписати відповідь, перечитай питання двічі і переконайся, що ти правильно зрозумів, що від тебе потрібно.
Почни з простих завдань!
Почни відповідати на ті питання, в знанні яких ти не сумніваєшся, не зупиняючись на тих, які можуть викликати довгі роздуми. В даному випадку ти заспокоїшся, голова почне працювати ясніше, ти увійдеш до робочого ритму. Ти як би звільнишся від нервозності, і вся твоя енергія потім буде направлена на питання, які викликають труднощі.
Пропускай! Треба навчитися пропускати важкі або незрозумілі завдання. Пам’ятай: у тексті завжди знайдуться такі питання, з якими ти обов’язково справишся. Просто безглуздо недобрати балів тільки тому, що ти не дійшов до «своїх» завдань, а застряг на тих, які викликають у тебе труднощі.
Читай завдання до кінця! Поспіх не повинен призводити до того, що ти прагнеш зрозуміти умови завдання «за першими словами» і добудовуєш кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших питаннях.
Думай тільки про поточне завдання! Коли ти робиш завдання, забудь все, що було в попередньому. Як правило, завдання в тестах не пов’язані один з одним, тому знання, які ти застосував в одному (вже, припустимо, вирішеному тобою), як правило, не допомагають, а тільки заважають концентруватися і правильно вирішити нове завдання. Думай про те, що кожне нове завдання — це шанс набрати бали.
Виключай! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє у результаті сконцентрувати увагу всього на одному-двох варіантах, а не на всіх п’яти – семи (що набагато важче).
Заплануй два круги! Розрахуй час так, щоб за дві третини всього відведеного часу пройтися по всім легким, доступним для тебе завданням (перший круг), тоді ти встигнеш набрати максимум балів на тих завданнях, у відповідях на які ти упевнений, а потім спокійно повернутися і подумати над важкими, які тобі спочатку довелося пропустити (другий круг).
Вгадуй! Якщо ти не упевнений у виборі відповіді, але інтуїтивно віддаєш перевагу якійсь відповіді, то інтуїції слід довіряти! При цьому вибирай такий варіант, який, на твій погляд, має велику вірогідність.
Перевіряй! Обов’язково залиш час для перевірки своєї роботи, хоч би для того, щоб встигнути пробігти очима відповіді і відмітити явні помилки.
Не засмучуйся! Прагни виконати всі завдання, але пам’ятай, що на практиці це не завжди реально. Враховуй, що кількість вирішених тобою завдань цілком може виявитися достатньою для гарної оцінки.
Успіхів тобі!

Практичний психолог
Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Доміна Т.Л.